Śledź nas na facebooku

Okazja!

No specials at this time.

Innowacje dla osób niepełnosprawnych

Innowacje dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne borykają się z różnymi problemami życia codziennego. Na szczęście współczesna technologia stwarza wiele nowych możliwości i pozwala na coraz wyższą jakość życia takich osób. Wiele tego typu innowacji można bez problemu zastosować również w domu. Które z nich są najbardziej godne uwagi?

Brak progów i innych tego typu przeszkód

O ile stare mieszkania np. w zabytkowych kamienicach nadal posiadają bardzo dużo stopni i progów, o tyle w nowoczesnym budownictwie już raczej się od tego odchodzi. Trzeba jednak wiedzieć, że pomieszczenia, z których mają korzystać osoby niepełnosprawne, muszą być całkowicie pozbawione takich przeszkód. Doskonałym i nowoczesnym pomysłem jest np. położenie tej samej podłogi we wszystkich pomieszczeniach i wówczas nie ma nawet konieczności wstawiania progów. Przede wszystkich trzeba się ich pozbyć w łazience, szczególnie prysznic musi zaczynać się na poziomie podłogi, tak aby ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z niego. Znacznie zminimalizuje to ryzyko upadku czy też konieczności przetransportowania wózka przez próg itp.

Nowoczesne meble

Niezwykle ważne są także innowacyjne meble. Na szczęście obecnie ich wybór jest już bardzo szeroki. Przede wszystkim wszelkie stoliki, półki itp. powinny być dostosowane wysokością do osoby niepełnosprawnej, czy też jej wózka, jeśli na takim się porusza. Świetnym pomysłem jest też kupno niektórych szafek na kółkach, dzięki czemu takie osoby będą mogły bez problemu odsunąć szafę, jeśli np. ktoś chciałby dostać się do innego mebla itp. Doskonale sprawdzają się także półobrotowe półki oraz szafy typu cargo, które z łatwością można wysunąć i nie ma wówczas konieczności schylania się. Warte uwagi są także wieszaki teleskopowe, które można bez problemu do siebie przyciągnąć i sięgnąć potrzebną rzecz. Warto także zakupić wiele mebli z funkcją wysuwania, chociażby stoliki.

Duża ilość specjalnych krzesełek i siedzisk

Osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku inwalidzkim, bądź też ma problemy z chodzeniem, jest niewidoma, szybko się męczy itp. powinna posiadać w domu jak najwięcej krzeseł. Oczywiście muszą one być odpowiednio przystosowane. Doskonale sprawdzają się przyczepiane siedziska z możliwością uchylania oraz specjalne uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego dostępne są także krzesełka na stelażach, krzesła z poręczami itp. Bardzo ważne jest, aby osoba z nich korzystająca miała odpowiednie oparcie i poręcze oraz aby wysokość takiego siedziska była dopasowana do jej możliwości.