Śledź nas na facebooku

Okazja!

No specials at this time.

Mydła w płynie – jak wybrać?

Mydła w płynie – jak wybrać?

Bakterie na dłoniach

Jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się chorobotwórczych drobnoustrojów z dłoni to ich dokładne mycie i osuszanie. Na 1 cm2 skóry znajduje się od 40 tys. do 5 mln komórek drobnoustrojów, z czego większość wchodzi w skład pożytecznej mikroflory skóry. Do dłoni chętnie „przyklejają się” jednak patogeny, np. pałeczki E.coli, gronkowca złocistego, salmonelli, wirusów rota i rhino oraz jaja pasożytów (owsika, tasiemca). Mycie rąk przez przynajmniej 15 sekund wodą z mydłem likwiduje ok. 90% zagrażających zdrowiu bakterii. 30 sekund pozwala na całkowite zmycie z dłoni zarazków.

Właściwe mycie rąk

Żeby dokładnie umyć dłonie i usunąć z nich większość chorobotwórczych mikrobów, należy myć je przez minimum 30 sekund pod ciepłą wodą. Podczas mycia należy dokładnie wyczyścić wnętrze i zewnętrzną część dłoni, a także przestrzenie między palcami. Najskuteczniejsza metoda na zmycie niewidocznego okiem brudu to pocieranie o siebie rąk. Ważnym elementem po skończonym myciu jest osuszenie dłoni – mokre ręce przenoszą 1000 razy więcej bakterii niż suche, bo ciepłe i wilgotne środowisko to raj do rozwoju drobnoustrojów.

Do mycia należy używać delikatnych dla skóry dłoni płynów i nie przesadzać ze stosowaniem mydeł antybakteryjnych. Używanie takiego mydła przy każdym myciu, oprócz patogenów, zabija również i dobre bakterie. Najbardziej higienicznym mydłem jest to w płynie, jednak w toalecie publicznej lepiej z niego zrezygnować i zastosować żel antybakteryjny. Mydło w dozowniku dotykane przez wiele osób może łatwo ulec zakażeniu drobnoustrojami, a zastosowanie takiego środka zwiększa ilość bakterii na rękach aż 26-krotnie. Jeśli dozownik jest automatyczny i nie trzeba go dotykać, płynne mydło nie zakaża się zarazkami.

Mydła w kostce – dlaczego lepiej nie używać ich do mycia rąk

Po każdym użyciu na mydle w kostce gromadzą się bakterie przekazane przez ręce. Kolejna osoba, która korzysta z tego samego mydła, nakłada na dłonie dodatkowe mikroby. Dlatego mydlaną kostkę lepiej przeznaczyć do mycia ciała niż korzystać z niej do usuwania brudu z rąk. Dostępne na rynku kostki myjące (różnią się składem od tradycyjnych mydeł) mają wysokie pH i u niektórych osób powodują podrażnienie skóry i jej przesuszanie. Z zapachowego mydła w kostce powinny więc zrezygnować osoby z AZS oraz wszelkimi problemami skórnymi.

Mydła w płynie – dlaczego skutecznie myją ręce

Najlepsze mydła do oczyszczania dłoni to te w płynie. Są bardziej higieniczne niż mydła w kostce, bo żeby nałożyć środek na ręce, używa się dozowników mydła. Mydła w płynie wykazują też niższe pH, zbliżone do pH skóry co sprawia, że kosmetyk delikatniej usuwa brud i bakterie nie podrażniając naskórka. Dodatkowo, mydła w płynie wzbogaca się środkami nawilżającymi, dzięki czemu po każdym myciu dłonie są miękkie i odpowiednio natłuszczone. Producenci dodają też do płynnych mydeł naturalne składniki antybakteryjne, żeby zwiększyć ich skuteczność w usuwaniu niechcianych zarazków.

Pamiętaj, że higiena rąk jest bardzo ważna!