dla szkół i jednostek budżetowych
termin płatności 14 dni

wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Toaleta dla niepełnosprawnych - Wszystko co o niej należy wiedzieć
Promocje
Kontakt
 • Lana Mirosław Śliwa
 • Lana Mirosław Śliwa
  Kościuszki 124
  38-300 Gorlice
  NIP: 738-204-56-13

 • E-mail:sklep@statcon.pl
 • Telefon512 902 313
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek: 9.00 - 16.00
Systemy płatności
 • Przelewy24
Ostatnie aktualności

Toaleta dla niepełnosprawnych - Wszystko co o niej należy wiedzieć

Data dodania: 25-10-2020

Choć z dostępnością do łazienek dla osób niepełnosprawnych czy starszych, którym trudniej się poruszać z roku na roku jest coraz lepiej, to jednak jeszcze wiele możemy poprawić w tej materii. Nadal nie w każdym budynku użyteczności publicznej, restauracji czy galerii handlowej możemy spotkać takie miejsca, które w pełni odpowiadałaby na potrzeby osób np. z niepełnosprawnością ruchową. Często projektanci czy inwestorzy nie zagłębiają się w temat odpowiedniego wyposażenia łazienki dla osoby niepełnosprawnej, przez co oddawane przez nich pomieszczenia nierzadko posiadają bariery uniemożliwiające korzystanie z nich dla wielu osób. Istnieją odpowiednie przepisy regulujące kwestię tworzenia łazienki dla osób niepełnosprawnych, jednak przepisy przepisami a życie- życiem. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć elementy, na które należy szczególnie zwrócić uwagę.

Łazienka w budynkach użyteczności publicznej

O tym, że zarządca czy właściciel budynku użyteczności publicznej musi przystosować łazienkę dla osób niepełnosprawnych, mówi prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku. Wymieniona w nich jest cała lista budynków o charakterze publicznym, w których przystosowane powinny zostać łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności tych poruszających się na wózku inwalidzkim.

Drzwi do łazienki

W łazience dla osób niepełnosprawnych oraz na drodze do niej należy zastosować specjalne drzwi dla niepełnosprawnych. Charakteryzują się one tym, że nie posiadają one progów, a ich minimalna szerokość powinna wynosić 900 mm. Należy jednak zwrócić uwagę. By nie były one zbyt ciężkie, co utrudniałoby ich otwarcie. Pozwoli to na bezproblemowy wjazd do niej osoby, która porusza się przy wykorzystaniu wózka inwalidzkiego. Dodatkowo brak progu, pomaga również osobom starszym, na bezproblemowe dostanie się do środka, bez obawy o potknięcie się na progu. Ważnym elementem jest również sama wysokość umiejscowienia klamki. Należy umiejscowić ją tak, by bez problemu dosięgały do niej osoby na wózku inwalidzkim.

Umywalka i toaleta dla niepełnosprawnych

W toalecie przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych nie może zabraknąć takiego wyposażenia jak odpowiednio przystosowana umywalka, miska ustępowa oraz pozostałe akcesoria takie jak dozowniki mydłapojemniki na papier toaletowy oraz ręczniki papierowe, oraz bezdotykowe suszarki do rąk. Wszystkie akcesoria powinny znajdować się na wysokości umożliwiającej osobom zarówno poruszającym się na wózku, jak i osobom starszym wygodny dostęp do każdego z nich. Wysokość ich rozmieszczenia oraz odpowiednie ich rozmieszczenie wpływa na sam fakt możliwości skorzystania z tych akcesoriów. Warto więc odpowiednio wcześniej przemyśleć tę kwestię na etapie projektowania łazienki.

Zacznijmy jednak od podstaw, osoba niepełnosprawna, kiedy pokona już drzwi toalety, potrzebować będzie niezbędnej przestrzeni manewrowej. Przestrzeń ta potrzebna jest zarówno w głównej części łazienki, jak i koło każdego elementu wyposażenia. Przestrzeń taka powinna mieć wymiary 1,5 m x 1,5m, ale przestrzeń główna, może częściowo pokrywać się z przestrzenią przy elementach wyposażenia.

Umywalka łazienkowa

Odpowiednio zamontowana umywalka łazienkowa, pozwala bez najmniejszych problemów na skorzystanie z niej przez osoby siedzące na wózku. Ważną rolę odgrywa tutaj jej wysokość jej montażu. Aby osoba na wózku mogła z niej skorzystać, jej spód powinien być zamontowany co najmniej na wysokości co najmniej 70 cm, co jest wysokością pozwalająca na spokojny wjazd pod nią wózkiem. Sam, blat umywalki również nie powinien być zbyt wysoko, aby bez problemu można było w niej umyć ręce osobie siedzącej. Spotykamy dwa typy umywalek. Spotykamy modele umywalek wbudowane w blat oraz te bez dodatkowego blatu. Same umywalki najczęściej mają szerokość i długość od 55 cm do 70 cm. Chociaż te większe mogą okazać się wygodniejsze. Pod umywalką należy zadbać również o odpowiednie rozmieszczenie syfonu, choć dostępne są również modele bez syfonowe. Nie zalecamy również wybierania modeli wyposażony w dodatkowe szafki pod umywalkowe, co zdecydowanie może ograniczać przestrzeń manewrową, która pod umywalką może stanowić nawet 45 cm. Ważnym dodatkowym elementem, który powinien znaleźć się nad umywalką, jest odpowiednio dopasowane lustro. Najczęściej stosowane są lustra uchylne, często wyposażone w rączki umożliwiające ich dodatkową regulację, kąta nachylenia.

Przy umywalce nie powinno zabraknąć również uchwytów, zamontowanych najczęściej na wysokości 85 cm. Uchwyty uchylne, bo to one są najczęściej wybierane, mają długość od 50 cm do 80 cm i wykonane są z wytrzymałych rurek o przekroju 25 mm lub 32 mm.

Uwaga!

Bateria umywalki również jest kluczowym elementem. Zrezygnuj z baterii klasycznych tak zwanych kurkowych, zdecydowanie lepsze będą te łokciowe lub modele z dźwignią. Ważne jest, aby regulacja temperatury wody, była również łatwa i nie sprawiała problemu osobie niepełnosprawnej.

Miska ustępowa w łazience dla niepełnosprawnych

Miski ustępowe dla niepełnosprawnych różnią się w budowie od tych tradycyjnych. Do ich produkcji wykorzystywana jest zarówno ceramika, jak i coraz częściej stal nierdzewna. Ten drugi materiał charakteryzuje zdecydowanie większa odporność na uszkodzenia, co jest szczególnie ważne w toaletach publicznych. Aby zapewnić możliwość korzystania z miski WC osobie niepełnosprawnej, powinna być ona zamontowana w odległości co najmniej 70 centymetrów od tylnej ściany. Pozwoli to na komfortowe umieszczenie wózka inwalidzkiego wzdłuż misy, ułatwiając wsiadanie na nią. Wysokość odgrywa tutaj ogromnie ważną rolę, powinna ona wynosić 45 do 50 centymetrów, ale można ją zmieniać, stosując odpowiednie nakładki na miskę. Równie istotne jest umiejscowienie i wysokość spłuczki toaletowej, która nie powinna przekraczać 120 cm. Montowany może być nad miską lub obok niej. Często spotykane w nowych łazienkach dla niepełnosprawnych są spłuczki automatyczne, ułatwiające korzystanie z toalety.

Niezbędne okazują się również wszelkiego rodzaju uchwyty i poręcze przeniesienie się z wózka na misę WC osobom na wózkach oraz pomagające usiąść osobom mającym problemy ze schylaniem się czy późniejszym wstawaniem. Warto zadbać o ich odpowiedni montaż, ponieważ poręcze dla niepełnosprawnych powinny być oddalone od linii misy o około 40-45 centymetrów.

Elementem, o którym należy pamiętać, są pojemniki na papier toaletowy oraz podajniki na ręczniki papierowe. Ich wysokość tak samo, jak w przypadku spłuczki nie powinna przekraczać 120 cm, choć często montuje się je trochę niżej na wysokości 100 cm.

Podsumowanie

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna zostać tak zaprojektowana i wyposażona, aby korzystanie z niej nie stwarzało problemu zarówno osobom na wózkach, jak i osobom starszym z problemami z poruszaniem się. Odpowiednie wysokości zamontowania poszczególnych elementów oraz odpowiednia przestrzeń manewrowa odgrywa tutaj znaczącą rolę. Nie można zapomnieć o tym, że każda łazienka powinna być wyposażona w wygodne dozowniki do mydła, pojemniki na ręczniki czy papier oraz wytrzymałe i odpowiednio wyprofilowane uchwyty przy umywalce, czy misie toaletowej. Decydując się na przystosowanie toalety dla osoby niepełnosprawnej, warto cały czas rozważać jakie bariery możemy jeszcze zlikwidować.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Copyright © 2020 Statcon.pl
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl