Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Materace dla dzieci z problemami ze snem. Jak poprawić jakość ich snu?

26 października, 2023 Materace dla dzieci

Problemy ze snem kojarzone są przede wszystkim z osobami dorosłymi. Jednak również najmłodsi członkowie rodzin mogą się z nim zmagać. A zdrowy sen jest w ich życiu niezwykle ważny! Wpływa m.in. na wzrost i szereg procesów metabolicznych. Czy zakup dobrego materaca może pomóc w rozwiązaniu problemu? Jakie kroki warto podjąć, aby poprawić jakość snu dzieci?

Idealny materac, a wiek dziecka

Zupełnie inne kryteria dotyczą wyboru materaca dla niemowlęcia, a inne podłoża do spania dla starszego dziecka. Dobrze dopasowany materac dla niemowlaka to zdecydowanie najważniejszy element jego łóżeczka. Jego kręgosłup musi być bowiem równomiernie podparty, aby mógł się prawidłowo rozwijać. Nie można w pierwszych miesiącach życia dziecka układać malucha na miękkich materacach z pianki charakteryzującej się niską gęstością. Nie oznacza to jednak, że piankowe egzemplarze należy całkowicie wyeliminować! Dobrym wyborem będzie z pewnością materac z wypełnieniem z pianki termoelastycznej, jednak powinna być ona dość twarda.

Wraz z wiekiem konieczne jest nieustanne wymienianie materacy na nowe egzemplarze, dopasowane do wzrostu i wagi pociechy. Szczególną wagę do tej kwestii powinni przywiązać rodzice, których dzieci mają problemy ze snem. Wygodne podłoże do spania może znacznie ułatwić zasypianie i widocznie zmniejszyć częstotliwość budzenia się w ciągu nocy.

Zakup nowego materaca – o czym pamiętać?

Aby nowy materac dobrze się sprawdził, powinien być dopasowany do potrzeb dziecka w konkretnym wieku. Warto pamiętać o tym, że nie może być zbyt miękki! Kluczowe jest bowiem to, żeby stabilizował sylwetkę. Nie należy też wybierać materacy ze strefami twardości. Są one raczej dopasowane do wzrostu osób dorosłych.

Aby nieco zaoszczędzić, można wybierać dla dzieci materace dwustronne, które posiadają różne strefy twardości na każdej ze stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu, gdy dziecko stanie się cięższe, można po prostu przewrócić materac na drugą stronę. Ogromne znaczenie w życiu dzieci mających problem ze snem ma też higiena panująca w sypialni. Roztocze i drobnoustroje gromadzące się w podłożu do spania mogą być przyczyną reakcji alergicznych zakłócających sen. Z tego powodu, warto wybrać egzemplarz posiadający pokrowiec nadający się do regularnego prania.

Co jeszcze wpływa na jakość snu dziecka?

Na jakość snu dziecka wpływają też inne elementy wyposażenia sypialni. O tyle, o ile w wieku niemowlęcym nie stosuje się poduszek, o tyle dzieci w wieku przedszkolnym powinny posiadać już wygodne, ergonomiczne poduszki, zapewniające wsparcie kręgosłupowi szyjnemu. Poza tym, warto dbać o komfort termiczny pociechy podczas przebywania w łóżku oraz zamontować w sypialni żarówki o ciepłym kolorze, które nie będą zaburzały procesu wydzielania melatoniny.

Przemyślane zaaranżowanie sypialni może być pomocne w rozwiązywaniu problemów ze snem. Jednak gdy kłopoty z zasypianiem trwają dłużej niż dwa tygodnie, należy je skonsultować z lekarzem.
 
 Artykuł sponsorowany

Redakcja statcon.pl

Jesteśmy redakcją zajmującą się tematyką ogólnego budownictwa i innych pochodnych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

świadomy sen
Ziemia ogrodowa
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?